Starenje kože i anti-age kozmetički aktivne sirovine

Starenje kože i anti-age kozmetički sktivne sirovine

Starenje kože

Koža stari zbog unutrašnjih i spoljašnjih faktora. Unutrašnji su genetski uslovljeni i dovode do pojave finih bora i gubitka elastičnosti kože.

Spoljašnji faktori su čestice zagađenog vazduja i UV zračenje. Oni dovode do oksidativnog stresa. U procesu oksidativnog stresa dolazi do formiranja slobodnih radikala (reaktivne kiseonične vrste ROS). ROS radikali vrše oksidaciju različitih delova žive ćelije – dnk lanca, proteina ili lipida membrane. Time dolazi do trajnog oštećenja ćelije i smanjenja sposobnosti normalnog funkcionisanja. Dolazi i do smanjene sinteze i pojačane razgradnje kolagenih i elastičnih vlakana u dermisu kože.

Kao posledica ovih aktivnosti na koži dolazi do povećanja količine bora, smanjuje se čvrstina i elastičnost. Pod dejstvom UV zračenja dolazi i do pojave crvenila, upala, tamnih fleka,koža postaje zadebljana i naborana sa keratozama i proširenim kapilarima.

Delovi tela koji su stalno otkriveni i tokom zime i leta su naročito izloženi oksidativnom stresu. To su lice, vrat, dekolte i ruke. Kod njih je potrebno posebno obratiti pažnju na negu i zaštitu kože kozmetičkim proizvodima sa anti-age aktivnim sirovinama i faktorima za zaštitu od sunca.

Anti-age sirovine (supstance) u kozmetičkim proizvodima

Kozmetički proizvodi namenjeni usporavanju starenja kože ili ispravljanju nepravilnosti koje su već nastale imaju različite mehanizme dejstva. Taj mehanizam potiče od kozmetički aktivnih sirovina sa anti-age efektom.

Ove sirovine se uključuju u formulaciju sa ciljem da obezbede željenu aktivnost proizvoda na koži. Nakon formulisanja i dobijanja polaznih uzoraka proizvoda neophodno je izvršiti procenu efikasnosti gotovog proizvoda. Tek na osnovu potvrđene efikasnosti se proizvodu mogu pripisati pozitivni efekti, a ne samo na osnovu činjenice da smo aktivnu sirovinu uključili u formulaciju.

Sledeće kozmetički aktivne sirovine ili njihove kombinacije se često koriste u anti-age proizvodima:

Antioksidansi

To su sirovine koje na različite načine blokiraju reakcije slobodnih radikala. U ovu grupu spadaju:

  • Vitamin E. Alfa-Tokoferol je oblik vitamina E koji je podložan oksidaciji pa se u kozmetičkim proizvodima koriste njegovi estri (acetat, linoleat, sukcinat, nikotinat). Koristi se u koncentraciji 0,5-5%. U koncentraciji od 0,5% štiti kozmetički proizvod od oksidacije, a u višim koncentacijama deluje antioksidantno na kožu. Vitamin E štiti kožu od UV zračenja, deluje antiinflamatorno i hidratiše kožu.
  • Vitamin C. On deluje sinergistički sa vitaminom E, učestvuje u sintezi kolagena, u višim koncentracijama dovodi do izbeljivanja kože (3-5%). Stabilne forme vitamina C su Na-askorbil fosfat, askorbil palmitat,askorbil glukozid.
  • Koenzim Q10. U kozmetici se koristi u koncentraciji 0.001-0.1%. Koenzim Q10 štiti kožu od UV izazvanih oštećenja, sprečava lipidnu peroksidaciju, regeneriše vitamin E. Obično se kombinuje sa drugim antioksidansima.
  • Biljni izvori bogati polifenolima, flavonima i proantocijanidinima. Biljni izvori imaju jak antioksidantni potencijal. Tu spadaju ekstrakt zelenog čaja, kupine, maline, ruzmarina,.. Prilikom pravljenja kozmetičkih proizvoda sa biljnim ekstraktima treba proveriti kompatibilnost sa ostalim sastojcima, dodavati ih na temperaturi nižoj od 40 stepeni C, paziti na pH proizvoda, adekvatno konzervirati proizvod.
  • Vitamin A: Kozmetički aktivni oblici vitamina A su retinol, retinil palmitat, retinil aldehid, retinil acetat. Dovodi do povećanja sinteze kolagena, elastina, hijaluronske kiseline, do smanjenja aktivnosti enzima koji razlažu kolagen. Efekti do kojih dovode su: smanjivanje finih bora, smanjenje grubosti kože, poboljšanje tona kože. Proizvodi koji sadrže vitamin A mogu dovesti do crvenila, svraba, perutanja kože. Preporuka je da se sa njihovim korišćenjem počne svako drugo veče, pa svako jutro i veče. Ukoliko se proizvod koristi za dnevnu negu, nepohodno je kožu nanositi proizvode sa faktorima zaštite od sunca.

Alfa-hidroksi kiseline

  • Najčešće se koriste glikolna i mlečna kiselina i njihove soli i estri i to u koncentracijama do 10%. Potrebno je da se pH proizvoda podesi na 3,5 ili više. Ove kiseline dovode do povećanja hidratacije površinskih slojeva kože. Time se dolazi do povećanja elastičnosti i do smanjivanja površinskih bora.

Koju ćemo kozmetički aktivnu sirovinu (supstancu) upotrebiti zavisi od efekta koji želimo da postignemo. Najvažnije je da pratimo zakonsku regulativu koja često ovaj tip sirovina ograničava u pogledu koncentracije primenjene u oblasti kozmetike. Takođe je bitno pratiti poreklo, nivo čistoće same supstance kao i pouzdanost izvora nabavke.